Wyjątkowe znalezisko okazało się być pałacem, który ponad 1000 lat temu zamieszkiwany był przez m.in. kapłanów pradawnych Majów. Został odnaleziony niedaleko miejscowości Cancun we wschodnim Meksyku.

Zabytkowa budowla została znaleziona w starożytnym mieście Kuluba. Pozostałości pałacu to 6 – metrowy budynek o wym. 55 m długości i 14 m szerokości. Naukowcy szacują, że zamieszkiwano go w latach 600 – 1050, czyli w czasach świetności cywilizacji Majów. W latach 250 – 900 zajmowała ona tereny dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Belize oraz Hondurasu.

Archeolodzy zacierają ręce – bo jak twierdzą – to dopiero początek ich badań. Zabrali się za jedną z najobszerniejszych struktur w okolicy. Badacze w ten sposób chcą bliżej przyjrzeć się dawnemu życiu Majów w południowo – wschodniej części Meksyku.

Architektura, ceramika oraz wykończenia ścienne pałacu przypominają te, które odnaleziono w Chichen Itza na półwyspie Jukatan. Poza pałacem w Meksyku odkryto również budynki mieszkalne, świątynię oraz inne konstrukcje wykonane z kamienia.

Źródło: rp.pl    
Fot. National Institute of Anthropology and History (INAH)                                                                                                        

Karolina Deska