Badania DNA rzuciły nowe światło na pochodzenie Skandynawów

Nowe badania genetyczne kopalnego DNA dowiodły, że pierwotna populacja Skandynawii pochodziła zarówno z terenów Europy zachodniej, jak i z obszarów dzisiejszej Rosji.

Kiedy pokrywy lodowe około 12 tysięcy lat temu wycofały się z terenów obecnej Skandynawii, kolejnym etapem był rozwój roślin i lasów. W tym samym czasie zaczęły pojawiać się zwierzęta, a po nich przyszli myśliwi. Od pewnego czasu skandynawscy badacze uważali tych łowców reniferów za pierwszych ludzi zamieszkujących Danię, a stamtąd całą Skandynawię. Jednak nowe badania wykorzystujące DNA pobrane z czaszek i szkieletów tych myśliwych dały bardziej zróżnicowany obraz. Wzór genetyczny pokazuje w jaki sposób Skandynawia została skolonizowana po epoce lodowcowej, zarówno przez migrantów z Europy południowo – zachodniej bezpośrednio w Skandynawii, a wkrótce potem przez drugą falę migracji z terenów leżących obecnie w granicach Rosji – powiedział Mattias Jacobsson, profesor genetyki na Uniwersytecie w Uppsali i kierownik projektu badawczego. Ta ostatnia fala migracji skierowała się na północ od pokrywy lodowej i wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Ci rosyjscy zbieracze i łowcy przynieśli ze sobą nowe i bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia myśliwskie, których źródło pochodzenia do tej pory stanowiło dla archeologów pewną zagadkę. Jest to interesujące, ponieważ potwierdza to, że Skandynawia została wcześnie skolonizowana zarówno ze wschodu jak i z zachodu – powiedział jeden z archeologów, Kristian Kristiansen z Uniwersytetu w Göteborgu.

Jest to pierwsze tego typu badanie, które dotyczy genetycznie pierwszej imigracji Skandynawii, ale jest częścią większego wysiłku badawczego w zakresie badań nad kopalnymi DNA, które w ciągu ostatnich 10 lat umożliwiło publikację nowych i wyższej jakości badań dotyczących genetycznych źródeł Skandynawów.

Jednym z odkryć dokonanych przez naukowców jest między innymi to, że współcześni Skandynawowie mają geny pochodzące od łowców – zbieraczy, w tym jeden gen, który prawdopodobnie pomaga im przetrwać zimny skandynawski klimat.

Źródło: cphpost.dk

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*