Deska klozetowa głównym punktem wystawy w Londynie!

Po raz pierwszy w historii Museum of London Docklands na wystawie pojawi się… sedes! Centralnym punktem wystawy, dotyczącej „tajnych” rzek Londynu, będzie XII-wieczna deska klozetowa. Archeologom udało się nawet ustalić, kto z niej korzystał.

Rzadko spotykany sedes toaletowy z XII wieku stworzono z myślą o użytkowaniu go przez 3 osoby na raz. Po raz pierwszy będzie on wystawiony w Museum of London Docklands. Odnaleziono go w latach 80. XX wieku w ramach największego wykopaliska prowadzonego w Londynie.
Wówczas zabrakło jednak pieniędzy na publikację wyników badań oraz zaprezentowanie odkrycia w londyńskim muzeum. Obecnie, na wystawie znajdzie się replika deski, którą zamówiło muzeum.

Bardzo dobrze zachowane siedzisko nadal ukazuje ślady siekiery, gdzie wycięto trzy otwory. Kiedyś znajdowało się ono za budynkiem mieszkalno-handlowym na wzgórzu Ludgate, w pobliżu Katedry Świętego Pawła i rzeki Fleet.

Co ciekawe, archeolodzy potrafią nawet zidentyfikować właścicieli budynku, który nazywano wtedy Helle. Gospodarzami byli: kapelmistrz John de Flete i jego małżonka Cassandra, podaje kuratorka wystawy – Kate Sumnall. Według niej toaletę dzielili z właścicielami sklepów, które znajdowały się w budynku i z innymi mieszkańcami.

S. Sumnall zaznacza, że znanych jest 50 małych rzek i dopływów Tamizy, z których wiele, np. Fleet, Westbourne, Effra i Tyburn, zostało obecnie poprowadzonych pod ziemią. Ich wpływ na topografię Londynu był jednak znaczący, a ich brzegi i zakręty nadal można zidentyfikować.

Inne eksponaty, które pojawią się na wystawie, to: miecz z epoki późnego brązu, datowany na 1000 r. p. n. e., dwa miecze bojowe Wikingów, miecz żelazny z XVI w. odnaleziony w Putney.
W jednej z rzek udało się także odnaleźć miedzianą obrożę dla psa z XVIII w. zawierającą napis: „Tom, z Gray Hound, Buckler Busy”.

Dzięki nisko tlenowym środowiskom wodnym i błotom, przedmioty są bardzo dobrze zachowane; prowadzi do niskiej korozji metali i niskiej aktywności biologicznej, mówi Luisa Duarte, konserwator archeologiczny.

Wystawę w Museum of London Docklands zaplanowano na 24 maja 2019 roku. Będzie także możliwość „skorzystania” z XII-wiecznej deski klozetowej.

Źródło: theguardian.com
Fot. David Levene/The Guardian

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*