Francja: odkryto zaginione starożytne rzymskie miasto

Podczas budowy szkoły natknięto się na zaginione miasto. Archeologowie na terenie zaginionego rzymskiego miasta Ucetia odkryli przepięknie zachowane starożytne mozaikowe podłogi.

Duże prace wykopaliskowe trwają aktualnie w południowej części Francji, a konkretnie na terenie miasta Uzès. Archeologowie mieli przeczucie, aby kopać dalej i natknęli się na ciekawe znaleziska, które są pozostałością znajdującego się niegdyś w tym miejscu rzymskiego miasta Ucetia. Philippe Cayn z Narodowego Instytut Badań Archeologicznych we Francji powiedział:  przed naszymi wykopaliskami wiedzieliśmy, że miasto rzymskie o nazwie Ucetia istnieje, gdyż zostało ono wymienione na steli w Nimes, a także 11 innych nazwach rzymskich okolicznych miejscowości. Imponująca mozaika podłogowa sięga najprawdopodobniej drugiej połowy I w. p.n.e., a została odnaleziona w ruinach rzymskiego budynku publicznego.
Znane ze swojej bogatej rzymskiej historii na tym terenie jest przede wszystkim miasto Nîmes, znajdujące się nieopodal miasta Uzès. Miastu Nîmes cesarz Oktawian August nadał status rzymskiej kolonii. Największą atrakcją tego miasta jest natomiast jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów z tego okresu. Ten jeden z największych amfiteatrów rzymskiej Galii mógł pomieścić ok. 20 tys. widzów.

Narodowy Francuski Instytut Badań Archeologicznych ogłosił, że wykopaliska na tym terenie były bardzo owocne, a rzymskie znaleziska są zachowane w bardzo dobrym stanie. Archeologowie znaleźli podczas prac jedną dużą strukturę ok. 250 metrów kwadratowych, która zawierała w swoim obszarze kolumnadę, co ma sugerować, że był to budynek publiczny. W strukturze odnaleziono również cztery pokoje w rzędzie i to właśnie w jednym z nich została odkryta wspomniana już mozaika. Mozaika zawiera geometryczne wzory meandrów i swastyk, ale również symbole korony, sowy, kaczki, orła i jelonka. Archeologowie przyjmują, że ów budynek został wybudowany w I w. p.n.e. i funkcjonował do I w. n.e. W innym miejscu na tym terenie archeologowie odkryli również „Domus” bądź po prostu duży dom należący do jakiejś bogatej rzymskiej rodziny o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Ten budynek również ozdobiony był mozaikami, te natomiast przedstawiały oprócz geometrycznych wzorów – delfiny. W posiadłości znaleziono również wiele dobrze zachowanych naczyń służących do przechowywania wina, takich jak np. „Dolia” oraz starożytny rzymski system centralnego ogrzewania, zwany „Hypocaustum”.

Źródło: livescience.com

Marcin Majchrzak

One Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*