Imperium Osmańskie we władzy kobiet. Dzieje Anastazji – Kösem | Recenzja

Iwona Kienzler, Imperium Osmańskie we władzy kobiet. Dzieje Anastazji – Kösem 

Serial Wspaniałe stulecie niewątpliwie podbił serca dużej rzeszy widzów na całym świecie. Zapoczątkował także modę na pisanie o kulisach władzy w Imperium Osmańskim. Po raz pierwszy zaczęto mówić o haremowych intrygach i możliwościach pociągania za sznurki przez… kobiety. Rządy sułtanek sprawowane zza kulis doczekały się już kilku publikacji. Wśród opisywanych wiedzie prym sułtanka Kösem.

Książkę można nabyć klikając tutaj – Imperium Osmańskie we władzy kobiet. Dzieje Anastazji – Kösem 

Iwony Kienzler nie trzeba przedstawiać. Co i rusz ukazuje się jakaś jej nowa książka, a ich tematyka jest bardzo rozległa. Tym razem wybór padł na sułtanki. Kösem urodziła się jako Anastazja na greckiej wyspie Tinos. Jako młodziutka dziewczyna została porwana (inna wersja głosi, że sprzedana przez mieszkańców wyspy) przez piratów, którzy z kolei odsprzedali ją do sułtańskiego haremu. Jednak pomimo podtytułu nie jest ona główną bohaterką książki Iwony Kienzler. Za głównego bohatera można uznać harem wraz ze wszystkimi jego skrzętnie skrywanymi tajemnicami.

Historia sułtańskich harem, miejsca kobiet w Imperium Osmańskim nie tylko w życiu publicznym, ale także prywatnym, jest niewątpliwie frapująca. Autorka opisuje ją w sposób zwięzły, próbując osadzać swoją narrację w szerszym kontekście wydarzeń, w tym tych dziejących się na terytorium Rzeczypospolitej. Nie stroni również od opisu funkcjonowania haremów, panującej w nich hierarchii, służbie, której wolno było wchodzić do pokojów kobiecych, w tym eunuchów (którym zresztą poświęcono dość obszerny fragment, włącznie z opisem kastracji). Wyjaśnia skąd najczęściej pochodziły przyszłe sułtańskie nałożnice i matki przyszłych dziedziców Imperium. Dość dobrze nakreśla relacje panujące pomiędzy sułtanem i mieszkankami haremu.

Jednak nie można powiedzieć, że książka w jakikolwiek sposób jest odkrywcza. Jak większość prac Iwony Kienzler stanowi zręczną kompilację dostępnych informacji na obecnie „modny” temat. Również bibliografii nie można zaliczyć do powalających. Można powiedzieć, że gdyby dopisać kilkanaście dialogów po prostu byłaby to powieść historyczna. Niewątpliwie jednak trzeba docenić walor popularyzatorski.

Jednym z atutów książki bardzo przystępny język, który nie odstręczy czytelnika, który omija szerokim łukiem wszelkie publikacje naukowe.

Jeśli ktoś nie ma ochoty zagłębiać się w fachową literaturę (bardzo często obcojęzyczną), nie ma też do końca zaufania do powieści powstających na kanwie serialu Wspaniałe stulecie, a jednak chciałby dowiedzieć się więcej o tym, jak zamknięte w haremie kobiety wpływały na politykę tak ogromnego organizmu politycznego jakim było Imperium Osmańskie, niewątpliwie znajdzie w książce Imperium Osmańskie we władzy kobiet. Dzieje Anastazji – Kösem większość interesujących go informacji.

Wydawnictwo Bellona

Ocena recenzenta: 3/6

Daria Czarnecka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*