Karły Sudanu

Piramidy które kojarzą się głównie z Egiptem pojawiały się w wielu innych państwach i cywilizacjach, ale to dzięki gigantom z Gizy i modzie zapoczątkowanej przez XXV dynastie zwaną nubijską lub etiopską, która rządziła w państwie z nad Nilu, pojawiły się one na terenach dzisiejszego Sudanu.

Kilka dni temu w mieście Gematon znanym jako Kawa (północny Sudan) znaleziono grobowce przypominające piramidy. Budowle powstały ok. dwa tysiące lat po egipskich i z pewnością były na nich wzorowane. Są one jednak dużo mniejsze. Karły z Gematon miały osiągać 13 metrów wysokości, podczas gdy pierwowzór znad Nilu miał aż 146m. Odkrycia dokonała pracująca w sudańskim mieście od 1998 roku grupa badawcza. Odnaleziono 16 obiektów różniących się między sobą wielkością, materiałami i wykonaniem. 6 zbudowano z kamienia resztę z cegły mułowej. Największa miała bok długości 10,6 metra oraz 13 metrów wysokości.

Derek Welsby, kurator z British Muzeum w Londynie, który kieruje badaniami, wskazuje na to że grobowce te były budowane też dla ludzi o niższym statusie. Poza piramidami znajdują się tam też mastaby oraz kopce z kamieni zwane grobami tumulusowymi. Część grobów nie posiada konstrukcji. Były one w większości przypadków obrabowane w jedynym zachowanym znaleziono trójkę niemowląt i 100 paciorków.

Największym odkryciem jest stół ofiarny z brązu. Przedstawia on scenę składania ofiary Ozyrysowi, składa się ona z wina i kadzidła, a ofiarodawcą jest kapłan lub książę. Za bogiem znajduje się bogini Izis. Zabytek przedstawiający bogów Egiptu nie jest czymś wyjątkowym w państwie Kusz gdyż, byli oni tam niezwykle popularni a obecność stołu wskazuje na bardzo wysoką pozycje pochowanego tam człowieka.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne doniesienia z Afryki.

Daniel Biesiada

Źródło: archeowieści.pl
Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*