Michaił Gorbaczow | Recenzja

Michaił Gorbaczow Sam ze wspomnieniami 

Są ludzie, którzy za sprawą swych zasług i czynów przechodzą do historii. Tak było również w przypadku Michaiła Gorbaczowa. W Rosji przypisano mu przed laty niesłuszne miano zdrajcy. Kraje Europy Zachodniej po dziś dzień nazywają go człowiekiem, dzięki któremu upadł Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Michaił Gorbaczow po raz kolejny wyszedł naprzeciw obiegowym opiniom o jego życiu i działalności politycznej, oddając w ręce czytelników swoją najnowszą książkę pt. Sam ze wspomnieniami.

Ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, jedyny prezydent ZSRR, jednocześnie narrator tej książki, przywołuje na jej kartach wspomnienia związane zarówno z życiem prywatnym rodziny Gorbaczowów, jak i z zaczętą w młodym wieku działalnością polityczną samego Michaiła. Dzięki temu zbiorowi uporządkowanych chronologicznie refleksji nad życiem i polityką, czytelnicy mają szansę poznać prawdziwe oblicze człowieka, który zainicjował pierestrojkę.

W trzech częściach znakomitej opowieści Gorbaczowa poznamy historię życia tego polityka, odnajdziemy sylwetki najsłynniejszych wodzów Rosji Radzieckiej, poczynając od Józefa Stalina, a kończąc na osobie panującego obecnie prezydenta Rosji Władimira Putina. Otrzymamy od narratora krótki wykład na temat przyczyn reform politycznych wprowadzonych w życie za rządów Michaiła. Po tak wnikliwej analizie pojęcia głasnost i pierestrojka z pewnością nie będą już dla nas obce.

Na szczególną uwagę zasługuje ciepło, z jakim były przywódca ZSRR wspomina swoją ukochaną żonę Raisę. To ona przez dziesiątki lat była u boku męża, gdy ten podejmował najważniejsze decyzje związane z przyszłością narodu rosyjskiego. Swoją książką autor oddaje jej hołd za obecność i wsparcie małżeńskie, dzięki któremu przetrwał nawet najtrudniejsze momenty swojego życia.

Refleksje Michaiła Gorbaczowa zamieszczone w książce pt. Sam ze wspomnieniami pozwalają nam nie tylko odkryć długą drogę narratora od narodzin w Kraju Stawropolskim do gabinetu przywódcy ZSRR na Kremlu, ale również prześledzić przemiany społeczno-polityczne, którym przez dekady podlegali mieszkańcy socjalistycznego Związku Radzieckiego. Autor nie unika w swej książce również słów krytyki względem dawnych towarzyszy partyjnych i osób, które działały na szkodę narodu rosyjskiego. Wszystko to czyni ze wspomnień Gorbaczowa ciekawą pozycję dla zainteresowanych historią Związku Radzieckiego, osobą ostatniego sekretarza KPZR oraz dla młodego pokolenia, znającego wydarzenia z ubiegłego wieku jedynie za sprawą podręczników szkolnych i opowieści rodziców.

Ocena recenzenta: 6/6

Ewa Kluska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*