Niesamowite kolorowe zdjęcia ukazujące wyzwolenie obozów koncentracyjnych

Pierwsze nazistowskie obozy koncentracyjne powstały w 1933 roku, czyli na 6 lat przed wybuchem II wojny światowej. Miało to miejsce bezpośrednio po tym, jak Hitler został kanclerzem, a jego nazistowska partia otrzymała kontrolę nad policją z prąk ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, Wilhelma Fricka i pruskiego ministra spraw wewnętrznych Hermanna Göringa.

Powoływano je do życia na mocy „rozporządzenia wyjątkowego o ochronie narodu i państwa” z dnia 28 lutego 1933 r. Rozporządzenie zezwalało na zawieszenie wolności osobistej obywateli posiadających niemieckie obywatelstwo i zezwalało na aresztowanie i osadzanie bez wyroku sądowego na czas nieograniczony wszystkich osób uznawanych za wrogów państwa i narodu niemieckiego. Wykorzystywano je do prześladowania i torturowania przeciwników politycznych.

Pierwszy obóz został założony w Dachau z rozkazu Heinricha Himmlera. Do początku wojny powstało kilkanaście obozów i szacuje się, że przez ich bramy przeszło około 170 tysięcy ludzi, a ich rola została rozszerzona do przetrzymywania tzw. „rasowo niepożądanych elementów” takich jak Żydzi, przestępcy, homoseksualiści i Romowie.

Zapraszam do obejrzenia 11 kolorowych zdjęć ukazujących wyzwolenie obozów koncentracyjnych.

Andrzej Włusek