Niespodziewane odkrycie w Bułgarii

W Novae, w północnej Bułgarii polscy archeolodzy odkryli groby pochodzące z okresu rzymskiego.

Polscy naukowcy odnaleźli dwa groby. Według nich jest to bardzo interesujące znalezisko. To pierwsze zachowane w takim stanie groby na tym terenie.

W odkrytych przez nas grobach pochowano prawdopodobnie ludzi związanych z legionem rzymskim – być może nawet żołnierzy. Wskazują na to metalowe elementy ubioru. Co ciekawe, wśród darów grobowych znalazły się dzbanki z winem – zachowanym wewnątrz w postaci osadu na ściankach – powiedziała PAP kierowniczka wykopalisk w Novae dr hab. Agnieszka Tomas z Instytutu Archeologii UW. To właśnie ona kieruje zespołem archeologów, który dokonał tego odkrycia.

W odnalezionych grobach byli pochowani mężczyźni. Ich ciała najpierw spalono, a potem złożono do drewnianych skrzyń. Odkryte groby są dobrze zachowane. Uwagę odkrywców przykuło również ich bogactwo. Odnaleziono ceramiczne lampy oraz elementy ubioru. Do tych ostatnich należą wykonane z metalu elementy butów wojskowych i pasów.

Polscy naukowcy odkrycia dokonali na terenie cywilnego osiedla. Było ono położone w Novae, na wschód od rzymskiego obozowiska legionowego.

Ich prace są dofinansowane z Narodowego Centrum Nauki.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, wiadomości.onet.pl, polskieradio.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*