Niespodziewane odkrycie w Muszkowicach

Podczas prac archeologicznych w Muszkowicach (woj. dolnośląskie), odkryto dwa kurhany pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza.

Już na początku 2013 r. naukowcy poinformowali o odnalezieniu kilkunastu nekropolii z okresu neolitu. Znajdowały się one w Lesie Muszkowickim, w nadleśnictwie Henryków. Ich wiek szacowany jest nawet na 4,5 tys. lat.

W tym roku, podczas prac przy jednej z nekropolii dokonano kolejnego sensacyjnego odkrycia. Okazało się, że do grobowca przylegały dwa, niewielkich rozmiarów kurhany. Ustalono, że sam grobowiec przypominał wydłużony trapez. Jego długość wynosiła nawet 45 metrów. Obłożony był bardzo dużymi głazami, a następnie pokryty został ziemią. Archeolodzy odnaleźli także pozostałości rozbitych naczyń i krzemienne narzędzia.

Niestety, nie namierzyliśmy pochówku. Grobowiec był częściowo zniszczony przez szeroki współczesny wkop w miejscu, w którym spodziewaliśmy się szczątków zmarłego. Prace trwają i nie można wykluczyć, że grobowiec skrywa jeszcze pozostałości związane z rytuałem pogrzebowym” – mówi kierowniczka wykopalisk dr Agnieszka Przybył z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prowadzone badania finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki.

Źródła: fakty.interia.pl, naukawpolsce.pap.pl, tvn24.pl
Fot. kaplica pielgrzymkowa, obecnie mszalna pw. św. Anny z 1707 r. Muszkowice. Wikimedia Commons

 

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*