Obrońcy mórz│Recenzja

P. Sadkiewicz, Obrońcy mórz. Piraci, morscy terroryści i polski oficer ochrony statków

„Wszystko to trwa niecałe dwie minuty”-relacjonuje Stanisław Sadkiewicz, który jako polski oficer ochrony statków niejednokrotnie brał udział w odparciu ataków piratów na statki transportowe. Współcześnie piraci kojarzą nam się z odległymi czasami, z abordażem, rabunkami i charakterystyczną opaską na głowie. Jednak i dziś piractwo stanowi poważny problem.

Książka „Obrońcy mórz. Piraci, morscy terroryści i polski oficer ochrony statków” ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK Horyzont. Jej Autorem jest Stanisław Sadkiewicz, były żołnierz Wojska Polskiego, weteran wojny w Afganistanie. Po odejściu z armii trudnił się, jako oficer ochrony statków w rejonach zagrożonych współczesnym piractwem. Autor osobiście przyznał, że historia piractwa XX i obecnego stulecia wzbudziła w nim głębsze zainteresowanie. W swojej książce próbuje przedstawić genezę dzisiejszego piractwa, przedstawia mechanizmy jego działania, opisuje codzienność swej pracy.

Współczesny świat jest pełen kontrastów. Żyjąc spokojnie, na co dzień nie zdajemy sobie często sprawy z ich powagi oraz zagrożenia. Gdzie zrodziło się nowoczesne piractwo? Czy piraci to ofiary wojny i „obrońcy mórz”, a może zwykłe bandziory? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Autor przywołując wspomnienia, odnosząc się do zdobytej wiedzy oraz doświadczenia. Niewątpliwie obecne piractwo kojarzy nam się głównie z obszarami Afryki, Indii, Chin. Przez nie, bowiem od wieków przecinają się szlaki handlowe. Ważnym punktem na mapie działalności piratów oraz terrorystów stała się Zatoka Ardeńska u wybrzeży Somalii. Kraj ten po wojnie, doszczętnie spustoszony, pochłonięty głodem, stał się dla międzynarodowych koncernów przemysłowych idealnym miejscem do załatwiania swoich nielegalnych interesów. Odzewem somalijskich piratów była walka z światowymi gigantami. Czy jednak to usprawiedliwia ich bestialstwo, porwania dla okupu, kradzieże? Kwestia ta budzi w czytelniku zaciekawienie.

Nie zdradzając większych szczegółów należy dodać, że pracę wzbogacają liczne mapki oraz ilustracje, między innymi najbardziej znanych piratów, a także porwanych przez nich statków. Książkę Sadkiewicza uznaję za interesującą publikację, która porusza ważny problem. Można rzec, że jeden z wielu problemów współczesnego świata, który gdzieś w pędzie codzienności umyka naszej uwadze, a czasem mniemamy, że nas nie dotyczy.

Wydawnictwo: ZNAK Horyzont

Ocena recenzenta: 6/6

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*