Odkrycie starego muru na Bliskim Wschodzie

W Izraelu niedaleko miejscowości Aszkelon odkryto najstarszy mur obronny w tym państwie. Mur ma 11 metrów szerokości, a materiałem wykorzystanym do jego budowy były cegły wytwarzane z mułu rzecznego. Szacuje się, że konstrukcja ma około 5300 lat.

Na stanowisku archeologicznym – Tel Erani pracują archeolodzy z Polski, z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz badacze z izraelskiego Urzędu ds. Zabytków. Kierownikiem całego projektu jest prof. Krzysztof Ciałowicz. Odsłonięto jak na razie tylko fragment muru, ale zdaniem archeologów będzie możliwość zrekonstruowania obiektu w przyszłości, który najprawdopodobniej ma kształt okręgu okalającego osadę lub miasto. Odkryty mur jest swego rodzaju odkryciem przełomowym gdyż może stać się dowodem na to, że istniała tu cywilizacja niezależna od Egiptu lub innych wschodnich państw. Odkopany w Izraelu monument może stać się argumentem i bodźcem do ponownego sprawdzenia tego czy to Egipcjanie jako pierwsi zorganizowali na obszarze Lewantu pierwsze miasta i warownie.

W zeszłym miesiącu archeolodzy nie pracowali tylko nad odsłanianiem samego muru ale także nad częścią osady, którą ów mur prawdopodobnie otaczał. Odnaleziono tam wiele dowodów na pobyt egipskich osadników m.in. piece typu egipskiego oraz tokeny, które będąc małymi przedmiotami pełniły rolę umownej waluty w tamtym okresie. Ponadto badaczom udało się odkryć dziedziniec i fragment budynku pełniącego funkcję mieszkalno – magazynową. Napotkane dowody dają naukowcom kolejną kwestię do rozstrzygnięcia – kiedy przywędrowali do Tel Erani pierwsi Egipcjanie i jak liczną byli grupą.

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*