Odkrycie w Monte de Piedad: pozostałości pałacu Axayácatl i domu wybudowanego z polecenia Corteza

Specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii I Historii (INAH) odkryli ślady pałacu z czasów przedhiszpańskich pod podłogą domu Corteza.

Podpierając się źródłami historycznymi, archeolodzy nie mają wątpliwości, że pod posadzką Nacional Monte de Piedad, znajdującego się obok Catedral Metropolitana, przy głównym placu Mexico City, znajdują się fundamenty Pałacu Axayácatl. Po przybyciu Corteza do serca Tenochtitlan, był on siedzibą jego świty.

W ramach Programu Archeologii Miejskiej (PAU) zostały zarejestrowane podłogi z płyty bazaltowej, które odpowiadają otwartej przestrzeni w Casas Viejas de Axayácatl (starych domów Axayácatl), tlatoani w Tenochtitlan, w latach 1469-1481.

Po przeprowadzeniu inspekcji prac prowadzonych w północnej części zabytkowego budynku, pracownicy PAU podjęli archeologiczną akcję ratunkową. Prace trwały od września 2017 roku do sierpnia 2018 roku. Aktualnie projekt jest kontynuowany w fazie badawczej.

Przez ostatnie 20 lat, wykorzystując możliwość prac rehabilitacyjnych w Monte de Piedad, eksperci z INAH odkryli pozostałości dawnej rezydencji ojca Montezumy II. Prace były prowadzone przez Raula Barrerę Rodrigueza (kierownik) i Jose Marię Garcię Guerrero (współpracownik) z Programu Archeologii Miejskiej.

Ponadto z wczesnego okresu wicekrólewskiego (1521-1620) pochodzą znalezione pozostałości domu, który został zamówiony przez Corteza. Przez kilka lat był zamieszkiwany przez Hiszpanów. Miałabyć też siedzibą pierwszego Cabildo Nowej Hiszpanii (ok. 1525 r.) i Markiza Doliny Oaxaca, który został nadany zdobywcy ok. 1529 roku.

Interwencja archeologiczna

Ministerstwo Kultury przeprowadziło kampanię ”Z tobą w oddali”, w ramach której Raúl Barrera, i José María García wykopali 12 odwiertów wokół głównego dziedzińca Monte de Piedad. Były tam prowadzone prace, których celem było wzmocnienie kolumn wspierających pierwszy poziom budynku.

 Od strony północnej, wschodniej i zachodniej, poprzez studnie zostały zlokalizowane pozostałości muru, wykonanego z kamienia i zaprawy murarskiej (wys. Ok. 1,5 m, szer. 1,25 m), służącego jako fundament i podporę szeregu kolumn dla wybudowanego w tym miejscu około 1755 roku budynku. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski, że pierwotnie dziedziniec centralny był większy. W tym samym miejscu, po stronie zachodniej odkryto podstawy i trzon innych kolumn pochodzących z wczesnego okresu wicekrólewskiego.

Jednak największe niespodzianki czekały naukowców w sąsiednim pomieszczeniu. Dzięki możliwości przeprowadzenia rozległych wykopalisk archeolodzy z PAU zlokalizowali pozostałości pomieszczenia (5×4 metry) wykonanego z bazaltu i jesionów tezontowych. Przeprowadzone analizy pozwoliły stwierdzić, że był to dom Fedrynanda Corteza, po upadku Mexico-Tenochtitlan w 1521 roku.

Ponad 3 metry pod podłogą domu Corteza zostały znalezione pozostałości kolejnej kondygnacji wykonanej z płyt bazaltowych, tym razem z okresu przedhiszpańskiego. Analizując cechy odkrycia, naukowcy twierdzą, że było to prawdopodobnie patio w starym Pałacu Axayacatl.

Barrera i García zaznaczają, że znaki powstającej epoki wicekrólewskiej są zgodne z wcześniej wykorzystanymi materiałami z Casas de Axayácatl. Budynki te zostały zniszczone przez Hiszpanów i ich rdzennych sojuszników, tak jak inne budowle z Recinto Sagrado de Tenochtitlan.

Po wewnętrznej stronie południowo-wschodniego narożnika pokoju kolonialnego, w elewacji znaleziono płaskorzeźbę przedstawiającą Quetzalcóatl, czyli pierzastego węża oraz wykonane z piór nakrycie głowy, które prawdopodobnie należały do płyty pałacu Axayácatl.

Stare domy Axayácatl

Raúl Barrera zwraca uwagę, że niewiele jest odkryć podobnych od tych z Monte de Piedad, „mówiących” o zniszczeniu głównych budynków Tenochtitlan, dokonanych w celach symbolicznych, jak również praktycznych.

Odnalezione fragmenty podłóg są tymi samymi, przez które przechodzili konkwistadorzy wraz z sojusznikami, po ich przybyciu do Tenochtitlan 8 listopada 1519 roku. Ówczesny władca Azteków – Montezuma II, pozwolił przybyszom zostać w starych domach, które były własnością jego ojca. Krótko potem zostało one zamienione przez najeźdźców w koszary.

Domy Corteza

Po tym jak Tenochtitlan upadło, mieszkańców, którzy pozostali przy życiu, zmuszono do zburzenia świątyń i pałaców. Z pozyskanych w ten sposób materiałów rozpoczęto budowę nowego miasta. Dom Ferdynanda Corteza został zbudowany z materiałów uzyskanych ze zburzenia starych domów Axayácatl.

W 1547 roku, po śmierci konkwistadora, majątek odziedziczyli jego potomkowie. Syn Corteza, Martín Cortés Zúñiga zyskał tytuł markiza, ale w 1566 roku został wydalony z wicekrólestwa, po tym jak brał udział w spisku, który miał na celu przejęcie rządów w Nowej Hiszpanii.  Po tym wydarzeniu pieczę nad domami oraz rozległymi terenami trzymał prawny pełnomocnik. W 1836 roku zostały sprzedane Sacro Monte de Piedad.

Źródła: gob.mx, fakty.interia.pl, bbc.com, eluniversal.com.mx,

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*