30 km od wybrzeży Karoliny Południowej grupa nurków odnalazła bardzo rzadkie złote monety na zatopionym wraku. Obecnie jednostka badana jest przez nurków Blue Waters Ventures International.

Wrak statku pochodzi z XIX w. i jest znany jest wśród nurków jako ”Copper Pot” ( miedziany garniec ). Chodzi oczywiście o pozostałości parowca SS ”North Carolina”, który zatonął niegdyś w wyniku kolizji z inna jednostka w 1840 r. Monety były własnością pasażerów i schowane były w ich bagażach.

Numizmaty te, pochodzą z połowy lat 30 – tych XIX w. Złote 5 – cio dolarówki zostały odnalezione pod koniec września przez nurków BWVI. W trakcie wrześniowych eksploracji  odnaleziono i wydobyto kawałki marmuru oraz zastawę stołowa.

Z dostępnych raportów wynika, że razem z wrakiem na dno powędrowała znaczna ilość gotówki, w postaci złotych monet. Dzisiaj wartość utraconych pieniędzy jest szacowana na dziesiątki milionów dolarów. Z relacji jednego z pasażerów można wnioskować, że stracił w wyniku tej tragedii aż 15 tys. dolarów.

Większość podróżnych była w posiadaniu złotych monet, które były wybite w mennicy Dahlonega w stanie Georgia, która funkcjonowała przez niespełna ćwierć wieku. Monety z tej mennicy są niezwykle atrakcyjne i pożądane przez kolekcjonerów i historyków, gdzie osiągają znaczna wartość.

Parowiec SS ”North Carolina” był już badany pod kątem znajdujących się w nim kosztowności przez firmę MAREX, gdzie pod koniec lat 90 – tych XX w. znalazła monety o łącznej wartości 700 tys. dolarów. Jednak  dalsze poszukiwania i wydobycie zostało wstrzymano ze względu na panujące ciężkie warunki.

Grupa z Blue Waters Ventures International ma zamiar wrócić na wrak w listopadzie, o ile pogoda nie zniweczy ich planów. Oprócz monet, maja nadzieje na odnalezienie elementów srebrnej zastawy i innych artefaktów, które mogły zachować się do dziś.

Źródło: divers24.pl
Fot. Blue Waters Ventures International

Karolina Deska