Podczas podwodnych wykopalisk w jeziorze Van odkryto ruiny zamku sprzed 3 000 lat

Naukowcy prowadzący podwodne badania archeologiczne na jeziorze Van we wschodniej Turcji natrafili na ruiny zamku powstałego 3000 lat temu w czasach starożytnego państwa Urartu.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Van Yüzüncü Yıl i gubernatorstwo wschodniej prowincji Bitis w Turcji ujawniły, że znajdujące się pod wodą ruiny zamku wywodzą się z czasów starożytnej cywilizacji Urartu, zwanej również królestwem Van. Przypuszcza się, że zamek powstał w epoce żelaza pomiędzy VIII a VII wiekiem p.n.e.

Krążyły pogłoski, że pod wodą może coś się znajdować, ale większość archeologów i urzędników muzealnych powiedziała nam, że niczego nie znajdziemy – powiedział szef zespołu nurków Tahsin Ceylan, dodając, że pomimo tego kontynuowali oni badania i odkryli starożytny zamek. Obecny poziom wody w jeziorze Van, mającym liczącą 6000 lat historię, jest podobno o kilkaset metrów wyższy niż w czasach starożytnej cywilizacji Urartu. Wówczas obszar ten zamieszkiwały cywilizacje tworzące duże wioski i osady, które zostały zmuszone do jego opuszczenia tuż po tym, gdy poziom wody ponownie się zwiększył. Obecne badania nie pozwoliły określić jak duża część murów zamku znajduje się pod warstwą mułu, ale pewne fragmenty murów wystają na wysokość od 3 do 4 metrów ponad powierzchnię wody. Żeby to wyjaśnić konieczne będą dodatkowe badania archeologiczne. Władze prowincji Van liczą na to, że ruiny zamku ze wzlędu na swą wyjątkową wartość historyczną przyciągną do tego miejsca tysiące turystów.

Jezioro Van jest największym jeziorem Turcji i drugim co do wielkości na Bliskim Wschodzie.  Jest to również największe na świecie jezioro sodowe, położone na Wyżynie Armeńskiej, w pobliżu granicy z Iranem. Zostało utworzone przez krater spowodowany eksplozją wulkanu Nemrut w pobliżu prowincji Van.

Źródło: dailysabah.com

Fot.: IHA

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*