Rosja we krwi | Recenzja

P. Semmler, Rosja we krwi. Terroryzm dwóch dekad

Terroryzm niestety stał się dziś znakiem czasów, elementem charakterystycznym XXI wieku. I mimo różnorakiej motywacji terrorystów, opanował dziś prawie cały świat. Są jednak państwa gdzie terroryzm i zamachy są na porządku dziennym już od dawna a na samo zjawisko patrzy się zupełnie inaczej. I tak – krajem tym jest Rosja. A zagadnienie rosyjskiego terroryzmu stało się tematem najnowszej książki Pawła Semmlera.

„Rosja we krwi”, najnowsza pozycja serii „Linie frontu” od wydawnictwa Czarne to książeczka może nie tak obszerna (nieco ponad 200 stron), ale ważna, ciekawa i poruszająca temat konkretny i rzadko omawiany. Autor oferuje czytelnikowi poszerzone studium po troszę terroryzmu w rosyjskim wydaniu  (a może i całego współczesnego terroryzmu) co i samej Rosji, jako takiej – państwa, stylu życia. Co też  bardzo ujmujący opis rosyjskiej rzeczywistości w epoce postradzieckiej. Semmler proponuje czytelnikowi odpowiedź na pytanie dlaczego zamachy terrorystyczne w Rosji są postrzegane inaczej niż w świecie zachodnim. I jeszcze może: co jest istotą i przyczyną rosyjskiego terroryzmu. Odpowiedzi może i są trudne i bardzo rozbudowane, ale mogą przekonywać.

Jaka jest, więc w istocie budowa książki? Po krótkim, acz treściwym wstępie autor prezentuje szerokie opisy 13 zamachów terrorystycznych, nie tylko tych najbardziej znanych, które ukształtowały rzeczywistość rosyjską. Semmler pisze też dużo o kontekście każdego z nich, dużo wspominając między innymi o seperatyzmach regionalnych, które nieraz motywują terrorystów. Bardzo ciekawym aspektem książki jest poszukiwanie prawdy na temat tego co kryje się za eskalacją terroryzmu rosyjskiego na przełomie stuleci.

„Rosja we krwi” to też historia o narastającej z roku na rok bezwzględności i agresji rosyjskich władz państwowych, w tym samej władzy wykonawczej, organów bezpieczeństwa i służb specjalnych. Przemoc w Rosji naprawdę jest ostatnio uniwersalną odpowiedzią na przemoc.

Książkę „Rosja we krwi” polecam serdecznie wszystkim jakkolwiek zainteresowanym samą Rosją, jej polityką i historią. Jak już wspominałem to też w mojej ocenie fenomenalne studium współczesnego terroryzmu, zatem pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów tematu.

Wydawnictwo: Czarne

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta  

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*