Skamielina dowodząca, że zachowania ryb są takie same od ponad 50 mln lat

Odkryta niedawno skamieniała ławica ryb, pochodząca ze skalnych osadów ze stanu Kolorado (USA) dowodzi, iż zachowania ryb nie zmieniły się od ponad 50 milionów lat. Dotyczy to zwłaszcza ich instynktu stadnego i charakterystycznego dla niego sposobu przemieszczania się.

Historia najnowszego odkrycia paleontologicznego jest chyba nawet ciekawsza niż samo odkrycie. Skamieniała ławica rybek z gatunku Erismatopterus levatus, którego dorosłe osobniki mają długość naparstka, pochodzi z skalnych osadów wapiennych Green River, rozciągających się na terytorium stanów Utah, Colorado i Wyoming, a dokonał go ekolog behawioralny z Arizona State University w Tempe Nobuaki Mizumoto i to wcale nie w USA, ale na terenie muzeum w Katsuyama w Japonii. Tam właśnie przechowywano fragmenty skał, które badał naukowiec, na co dzień zajmujący się zwyczajami termitów i to tych obecnie żyjących. Niejako przypadkiem jednak stał się paleontologiem.

Odkrycie skamieniałej ławicy jest nie lada gratką dla badaczy, gdyż zdarza się niezbyt często. Ponadto pozwala zbadać zwyczaje i zachowanie tych malutkich stworzeń morskich. Podczas analiz paleontologicznych i geologicznych dowiedziono, iż rybki żyjące w epoce eocenu miały niemalże identyczne zwyczaje stadne, co gatunki współczesne. Szczególnie te dotyczące sposobów przemieszczania się w ławicy i wzajemnego dbania o bezpieczeństwo, bo to właśnie pozwoliła zbadać skamielina.

Źródło: sciencenews.org
Fot. N. MIZUMOTO, S. MIYATA AND S.C. PRATT/PROCEEDINGS OF THE ROYAL SOCIETY B 2019

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*