Słowiańskie bogi i demony

Słowiańskie bogi i demony | Recenzja

Tadeusz Linkner, Słowiańskie bogi i demony

Choć Słowiańska mitologia powinna być nam kulturowo bliższa niż np. grecka, niewielkie są szanse na jej wprowadzenie do programu nauczania. Mało jest również wartościowych źródeł, jeśli chcemy sami poszerzyć swoją wiedzę. Przedchrześcijańskie wierzenia Słowian, są swojego rodzaju tabu. Zbadania, zebrania i opisania mitologicznych wierzeń Słowian podjął się Tadeusz Linkner.

Linkner to polski historyk literatury, profesor zwyczajny nauk humanistycznych, doktor habilitowany literaturoznawstwa. Specjalizuje się w mitologii Słowian. Jedną z jego publikacji w tej tematyce jest książka „Słowiańskie bogi i demony”, w której sięgnął do rękopisu Bronisława Trentowskiego, romantycznego badacza mitologii słowiańskiej.

Trentowski był pierwszym, który tak oryginalnie usystematyzował słowiańskie wierzenia. Jego praca ‘’Wiara słowiańska albo etyka piastująca wszechświat ‘’ nigdy nie została opublikowana. Linkner właśnie na tej publikacji opiera swoją książkę. Umieszcza jednak odwołania do wielu badaczy tego zagadnienia, którzy zajmowali się nim na przestrzeni wieków. Podsumowując „Słowiańskie bogi i demony” to książka zawierająca badania Trentowskiego, jednak napisana przez Linknera współczesnym językiem. Dodatkowo ubogacona porównaniami z innymi badaczami mitologii słowiańskiej. Dzięki czemu wydaję się być publikacją kompletną.

„Słowiańskie bogi i demony” to swojego rodzaju leksykon. Linkner opisuje powstawanie kolejno bogów i świata. Odwołuje się przy tym do odpowiedników i podobieństwa innych mitologii, w tym starożytnych Greków. Jak się okazuje podobieństw nie brakuje.

W książce czytelnik dowie się, jakie atrybuty posiadał Perun? Kim była Mokosz? Jak przedstawiany był Światowid? Który naród najczęściej modlił się do Wołosa? Za jakie sprawy odpowiedzialny był Radagost? Gdzie czczony był Rugewit? Skąd zwyczaj topienia Marzanny? Całość jest opisana w przystępny dla czytelnika sposób.

„Słowiańskie bogi i demony” to unikalna w polskiej historiografii praca kulturoznawcza opisująca zapomniany świat wierzeń dawnych Słowian. Mimo skąpej ilości dostępnych źródeł, autor odtworzył z wielką pieczołowitością panteon bóstw, przedstawił upiory i pomniejsze bożki. Z publikacji dowiem się, czym był dla słowiańskich pogan bazyliszek, czarownice. Czytelnik pozna tajemnicze słowiańskie obrzędy oraz imiona, cyfry, dni i miesiące. Nie zabraknie informacji o ziołach, ptakach i zwierzętach.

Książka ta, niestety jest tylko zarysem dawnych wierzeń Słowian. Choć poznajemy bóstwa i demony z imienia, to nadal niewiele o nich wiemy. Czy jednak na podstawie skąpych źródeł można było wycisnąć więcej?  Moim zdaniem nie. Tadeusz Linkner zebrał całą dostępną wiedzę, jaką ludzkość w tej tematyce dysponuje. Co za tym idzie, publikację należy ocenić wysoko. Ja daję solidną piątkę.

Wydawnictwo: Marpress

Ocena recenzenta: 5/6

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*