Sprostowanie artykułu „Saper” przekazał muzeum skarby. Sprawa została zgłoszona na policję”

W artykule opublikowanym na łamach portalu dotyczącego przekazania skarbów przez Artura Troncika i działania ówczesnej dyrekcji w tej sprawie nie zwarłem ram czasowych i personalnych, co mogło czytelników wprowadzić w błąd.

Artykuł (opublikowany 30.07.2020 pt.: „„Saper” przekazał muzeum skarby. Sprawa została zgłoszona na policję”) nie miał na celu nikogo obrażać, a jedynie zwrócić uwagę na rozwiązania prawne dotyczące tzw. detektoryzmu i związanych z nim ludzi. Wydarzenia miało miejsce w 2011 roku i dotyczy byłego już dyrektora dr Dominika Abłamowicza, którego w obecnym czasie nic nie łączy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Również warto wspomnieć, że artykuł nie miał na celu piętnowania placówki, gdyż jak wspomniałem wszystkie podjęte akcje były zgodne z funkcjonującym prawem. Zatem nie ma mowy tutaj w żadnym wypadku o przekroczeniu jakichkolwiek norm prawnych ze strony Muzeum.
Prawo jasno wskazuję, że tego typu placówki muszą zawiadomić odpowiednie organa o tego typu depozycie.

Portal nasz współpracuje z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w promowaniu wydarzeń historycznych i kulturalnych. Współpraca miedzy naszymi podmiotami układa się zawsze bardzo dobrze i za każdym razem dokładamy starań aby działania placówki były wyeksponowane i zwracały uwagę na ogromny wkład w postrzeganie minionych dni.

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*