Archeolodzy prowadzący wykopaliska na Pojezierzu Myśliborskim w woj. zachodniopomorskim, całkowicie przypadkiem odnaleźli glinianą pisankę, zdobioną motywami krzyża z okresu początków chrześcijaństwa w Polsce.

Gliniana pisanka odkryta niedawno na jednej z wysp Pojezierza Myśliborskiego jest czymś więcej niż tylko ozdobą wykorzystywaną w czasie Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Artefakt wielkości i koloru kurzego jaja mógł być przed tysiącem lat czymś w rodzaju grzechotki, którą dodatkowo ozdobiono motywami chrześcijańskimi.

Na zabytek przez przypadek natrafili archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, testujący tam georadar. Ich nieoczekiwane znalezisko może dowodzić mocnego zakorzenienia chrześcijaństwa na tym obszarze już czasach pierwszych Piastów.

Ponadto odkrycie pisanki wskazało badaczom, iż w obszarze, który dotąd wykluczano z wykopalisk, w przeszłości mogła znajdować się osada. Niewykluczone, zatem, iż w najbliższej przyszłości doczekamy się nowych odkryć z tamtego obszaru.

A odnalezioną glinianą pisankę- grzechotkę od 2019 r. będzie można oglądać w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu.

Źródło: TVP.info

Dawid Siuta