Uczczono pamięć Polaków rozstrzelanych 11 listopada 1941 r. przed Ścianą Straceń w Auschwitz

W Święto Niepodległości mieszkańcy Oświęcimia złożyli wieńce i kwiaty przed Ścianą Straceń znajdującą się na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz. Tego dnia w listopadzie 1941 r. Niemcy zamordowali w tym miejscu 76 Polaków, strzelając więźniom w potylicę. Była to pierwsza w dziejach obozu egzekucja dokonana przed Ścianą Straceń. W sumie do końca 1943 roku rozstrzelano w tym miejscu kilka tysięcy osób, większość ofiar była narodowości polskiej.

11 listopada 1941 r. przed Ścianą Straceń na terenie dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz SS – mani przeprowadzili egzekucję na 76 polskich więźniach, strzelając im w potylicę. 27 więźniów przyprowadzono na egzekucję z tzw. bloku 11, natomiast 49 Gestapo sprowadziło z innych bloków obozu. Prawdopodobnie zamordowano również 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.

Do końca 1943 r. Niemcy zgładzili przed Ścianą Straceń kilka tysięcy osób, większość ofiar stanowili Polacy. W lutym 1944 r. Ściana Straceń została rozebrana.

W 76 rocznicę tej zbrodni mieszkańcy Oświęcimia na miejscu kaźni złożyli wieńce i zapalili znicze.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*