W Bułgarii odnaleziono pozostałości srebrnego wieńca z czasów rzymskich

W rejonie bułgarskiego miasta Nowa Zagora archeolodzy odnaleźli fragmenty srebrnego wieńca z epoki starożytnej. Szczątki wieńca badacze odnaleźli na dobrze znanym stanowisku archeologicznym.

Pozostałości wykonanego ze srebra wieńca badacze odnaleźli na terenie stanowiska archeologicznego mieszczącego się w pobliżu wsi Dyadovo położonej niedaleko Nowej Zagory. Wstępnie badacze ustalili, że wieniec ten pochodzi z okresu, gdy tereny ówczesnej Tracji znajdowały się pod panowaniem rzymskim – w okresie między panowaniem cesarza Domicjana, a rządami Gety. Fragmenty wieńca zostały odnalezione w grobie przez zespół archeologów, na czele którego stoją Martin Hristov i Ilja Kirow. Odnaleziony przedmiot był stopiony, co zdaniem badaczy świadczy o tym, że osoba która została pochowana w grobie została poddana kremacji. Pomimo stopienia, badacze dostrzegli na elementach wieńca przedstawienia liści i owoców.

W innych niedawno odkrytych grobowcach badaczom udało się odnaleźć między innymi drewniany koralik, a także fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych.

Źródło: archaelogyinbulgaria.com

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*