W Gdańsku wykopano XV – wieczne złote monety

Podczas prac archeologicznych przy ul. Sukienniczej w Gdańsku archeolodzy odkryli kilka złotych monet z XV w. Odkryto również pozostałości walu grodowego z XI w., a także muru obronnego zamku krzyżackiego.

Przy ul. Sukienniczej w listopadzie ubiegłego roku były prowadzone badania archeologiczne. Właśnie w tym miejscu będzie realizowana prywatna inwestycja – ma tutaj powstać budynek mieszkalno – hotelowy.

W jednej z najstarszych części Gdańska znajduje się wspomniana ulica. Tuz obok znajdował się zamek krzyżacki, którego jedyny relikt zachował się do czasów współczesnych. Relikt ten miał postać ceglanej ściany przy ul. Wartkiej nad Motławą.

Monety te nie były specjalnie ukryte. Możliwe, że pochodzą z zagubionej sakiewki albo z innego pojemnika z tworzywa naturalnego, który niestety się nie zachował.

Odnalezione złote numizmaty pochodzą z XV w., z Niderlandów. Wśród nich znajdują się także monety wykonane z innych kruszców, jak np. ze srebra. Te z kolei utleniły się i zachowały się głównie w postaci ”negatywów” na większych monetach.

Pieniądze trafiły do konserwacji. Po jej zakończeniu będzie wtedy można udzielić odpowiedzi na pytanie, ile właściwie numizmatów znajdowało się w pakietach oraz jakie jest ich przeznaczenie.

Jest to bardzo ciekawe miejsce, jeśli chodzi o historie Gdańska. Natrafiono bowiem na relikty walu grodowego pochodzącego z XI w. oraz fragmenty muru obronnego zamku krzyżackiego, do którego przylegała zabudowa. Są to prawdopodobnie fundamenty stajni krzyżackich, które były widoczne na tzw. planie sztokholmskim z 1600 r., a które później zostały rozebrane.

Archeolodzy trafili na wszystkie kategorie zabytków datowanych od wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne. Odkryto tysiące przedmiotów codziennego użytku lub także ich fragmentów: od ceramiki naczyniowej, militaria, po skórzane buty, metalowe elementy strojów aż po rożnego rodzaju narzędzia.

To przekrój tego, co dawni mieszkańcy nadmorskiego, pięknego Gdańska zgubili lub celowo wyrzucili.

Źródło:  trojmiasto.pl
Fot. Wikimedia Commons                                                                                        

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*