W Meksyku odkryto 108 petroglifów

W leżącym na północny-zachód od miasta Colima stanowisku archeologicznym La Campana, specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) znaleźli 108 petroglifów. Niektóre z nich przedstawiają istoty zoomorficzne, takie jak małpy, ptaki, węże i motyle oraz inne (kwiaty, serca, linie, ludzkie twarze, glify określające liczby). Zachowały się one na wielkich głazach ważących nawet kilka ton i drobnych kamieniach.

Kierujący pracami Entique Martínez Vargas poinformował, że petroglify różnią się nie tylko rozmiarami, lecz także odmiennością grup kulturowych. Pochodzą również z różnych okresów. Jeden z kamieni z okolic 400 roku p.n.e. zachowało się dziewięć wizerunków głów ludzi i zwierząt, pokazanych z profilu. Inny petroglif przedstawiał elementy ikonograficzne typowe dla Teotihuacun. Pochodzi z 400–600 roku n.e.

Dzięki podjętym pracom odkryto także pochówek kultury Capacha, który pochodzi z lat 1800–1700 p.n.e. Zostały w nim złożone szczątki sześciu osób i dary, w których skład wchodzi osiemnaście naczyń ceramicznych.

Rejon La Campana był zamieszkiwany przez różne kultury prekolumbijskie przez 3000 lat. Od 1700 roku p.n.e. do momentu przybycia Hiszpanów. Ziemia była żyzna, idealna pod uprawę. Dostęp do źródeł wody takich jak rzeka Colima i strumień Pereya sprzyjały wymianie handlowej.

Enrique Martínez Vargas i Ana María Jarquín Pacheco nadzorują prace nad utworzeniem „Parku Archeologicznego La Campana”. Znaleźć mają się w nim ścieżki dla zwiedzających, miejsca odpoczynku, molo na nabrzeżu Colima.

Fot: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*