W nowofundlandzkim miasteczku odnaleziono łacińską inskrypcję z VI wieku

W kanadyjskim miasteczku Renews-Cappahayden odnaleziono inskrypcję zapisaną najprawdopodobniej pismem łacińskim, datowaną na okolicę roku 500 n.e. Według badaczy inskrypcję mógł wykonać Brendan Żeglarz, irlandzki święty i podróżnik.

Rewers- Cappeyhayden to małe rybackie miasteczko położone w Kanadzie, na Nowej Fundlandii. Miasto powstało w latach 60 XX wieku z połączenia dwóch dotąd niezależnych wiosek rybackich, Renews i Cappahayden. Pierwsza z nich została założona na początku XVII wieku, przez przybyłych tam z Europy rybaków i kolonistów. Wzmianki o lokacji Cappahayden pochodzą z końca XVIII wieku.

Na początku sierpnia Samuel Macneish z thetelegram.com poinformował, że na obszarze miasteczka, w okolicy miejsca zwanego „The Mount”  odnaleziono napis, w języku przypominającym łaciński. Napis został wydatowany na okolicę roku 500 n.e. Wobec faktu, iż najstarsze wzmianki o przybyciu Europejczyków do tego miejsca pochodzą z XVII wieku, odkrycie wydaję się mocno zagadkowe. Badaczom jak dotąd nie udało się ustalić jak doszło do powstania inskrypcji ani kto mógł być jej autorem. Wysunięto jedynie przypuszczenie, iż mógł to być  Św. Brendan Żeglarz, irlandzki mnich i żeglarz, żyjący na przełomie V i VI wieku naszej ery. Wsławił się przede wszystkim jako założycie opactwa w Clonfert. Wiemy jednak, iż w ciągu całego życia odbył kilka wypraw żeglarskich. Przypisuję mu się pobyt na Azorach, w Islandii, na Grenlandii , a także w Ameryce Północnej.

Planowane jest kontynuowanie badań w celu potwierdzenia jego autorstwa.

Źródło: thepacket.ca.

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*