Zaginiony obraz Wyspiańskiego na aukcji za pół miliona złotych

Portret Jana Raczyńskiego z 1904 r.: obraz Stanisława Wyspiańskiego uważany do tej pory za zaginione dzieło – przez długi czas znajdował się w Kanadzie. Teraz będzie można go było w Warszawie na aukcji, która odbyła się 15 października.

 Jan Raczyński był krakowskim lekarzem, którego nazywano „ojcem polskiej pediatrii”. W 1905 r. przejął katedrę pediatrii (drugą na ziemiach polskich) na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a 7 lat później pojechał do Paryża, gdzie ogłosił przełomowe prace na temat krzywicy.

Jego portret został namalowany w 1904 r. przez Stanisława Wyspiańskiego i znajdował się  w kolekcjach kilku osób. Najpierw trafił w 1925 r. do kolekcji dra Zygmunta Ehrenpreisa (krakowski adwokat), a 7 lat później przejęła go Wanda Chełmońska-Boczkowska (malarka). Jego ostatnim właścicielem był Hilary Stykolt (znany autor modernistycznych mebli) – w 1947 r. wyjechał do Kanady i zabrał obraz ze sobą, co było możliwe dzięki uzyskaniu zezwolenia z Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Historia tego obrazu jest bardzo skomplikowana, gdyż przez wiele lat uznawany był za zaginiony, w latach 30. Był przechowywany w skrzyni, którą zakopano w ogrodzie. Ponadto często zmieniał miejsca pobytu, od Zgierza przez Czechosłowację, Rumunię, Francję, Portugalię, Brazylię aż do Kanady.

15 października w Domu Aukcyjnym Agra-Art. miała miejsce aukcja, na której wystawione zostały także dzieła Józefa Mehoffera, Juliana Fałata czy Józefa Brandta. Organizatorzy aukcji zakładali, że obraz Wyspiańskiego może zostać sprzedany nawet za pół miliona złotych.

Żyjący w latach 1869-1907 Stanisław Wyspiański był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym – był nie tylko malarzem i scenografem, ale również witrażystą, dramatopisarzem i poetą. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (malarstwo) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim – podczas studiów został zaangażowany przez Jana Matejkę do pracy przy wykonywaniu polichromii Kościoła Mariackiego. Spośród napisanych przez niego utworów wymienić można np. „Wesele”, „Warszawiankę”, „Wyzwolenie” czy „Noc Listopadową”. Prócz tego  jest autorem także wielu obrazów,  w tym swoich autoportretów czy portretów ze swoją żoną, „Macierzyństwa”, „Dziewczynki z wazonem z kwiatami”, „Chochoły”, „Śpiącego Stasia” oraz kilku witraży.

Źródła: warszawa.naszemiasto.pl, pl.wikipedia.org

Fot.: Stanisław Wyspiański, Autoportret

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*